Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ σε αγώνα… θρίλερ με τον Προμηθέα – Σούπερ Ράιλι

Διαφ.

Εντός έδρας νίκη με 97-92 πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Προμηθέα στην 6η αγωνιστική της Basket League. Πρωταγωνιστής στο φινάλε ο Τζέιλεν Ράιλι, ο οποίος έβαλε τους 11 από τους 21 πόντους στην τελευταία περίοδο.

ΠΑΟΚΠρομηθέας Πατρών: Πραγματικό ντέρμπι έγινε ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Προμηθέα Πάτρας στην 6η αγωνιστική της Basket League, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 97-92, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Καλύτερος όλων ήταν φυσικά ο Τζέιλεν Ράιλι, που σταμάτησε στους 21 πόντους (2/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/3 βολές), βάζοντας τους 11 εξ’ αυτών στην τελευταία περίοδο.

Κάπως έτσι η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ανέβηκε στο 4-2, ενώ οι Πατρινοί βρίσκονται στο 2-2 έχοντας δύο παιχνίδια λιγότερα.

Από τους φιλοξενούμενους ο Κουλμπόκα είχε 22 πόντους και ο Γιάνγκ 21. Οι Πατρινοί πληγώθηκαν από την αστοχία τους από την περιφέρεια, καθώς ξεκίνησαν το ματς 4/4 τρίποντα, όμως το ολοκλήρωσαν με 8/27 (29% ευστοχία).

Aνυπομονεί ο Ναν για Καλλιμάρμαρο - “Δεν είμαι έτοιμος για ό,τι δω” (Vid)

Ο Αγώνας

Ο Προμηθέας ήταν πάρα πολύ εύστοχος στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ξεκινώντας με 4/4 τρίποντα μέσα σε 3 μισή λεπτά. Οι Πατρινοί ολοκλήρωσαν μάλιστα το δεκάλεπτο έχοντας πετύχει 30 πόντους (23-30, 10′), παρότι δεν βρήκαν ξανά στόχο από την περιφέρεια.

Στη δεύτερη περίοδο οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές, βρίσκοντας έναν απρόσμενο πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Νίκου Τσιακμά (10 πόντοι με 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) και πήγε στα αποδυτήρια υπολειπόμενος ενός πόντου (46-47, 20′), αφού ο Βασίλης Μουράτος έβαλε μία βολή λίγο πριν την ανάπαυλα.

Ο Αρνόλντας Κουλμπόκα πήρε φωτιά από τα μέσα της τρίτης περιόδου και έπειτα, μετρώντας 13 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του Μάκη Γιατρά για να διαμορφώσει το 70-65 (29’39”), πριν δει τον Χρήστο Σαλούστρο να γράφει το 70-67 (30′).

Ωστόσο, ο Τζέιλειν Ράιλι πήρε την κατάσταση στα χέρια του στο τελευταίο δεκάλεπτο, σημειώνοντας 11 πόντους και δίνοντας στον ΠΑΟΚ αυτή την ώθηση που ήθελε για να φτάσει μέχρι τη νίκη.

"Κοιμήθηκε" η άμυνα του Ολυμπιακού και 2-0 από τον ολομόναχο Μορόν! (Vid)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Συμεωνίδης, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18 (4/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ) , Ράιλι 21 (2/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/3 βολές), Τσιακμάς 10 (2) , Μαργαρίτης 6 , Σαλούστρος 8 (6 ριμπάουντ), Ρένφρο 10 (8 ριμπάουντ) , Χαντς 14 (2/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πόλι 6 , Σλαφτσάκης 2 , Χρηστίδης 2, Καμπερίδης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γιανγκ 21 (8/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μουράτος 8 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Κουλμπόκα 22 (2/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ) , Κάουαν 8 (1) , Ντάνγκουμπιτς 7 (1) , Κοντίτ 6 (6 ριμπάουντ) , Τσαϊρέλης 4, Γκίκας 4 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

Πηγή: Sport24.gr

Ακολουθήστε το sportdog.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις αθλητικές ειδήσεις