Συγκλονιστικός Αντετοκούνμπο με 45 π. – Έπαιζε μόνος του με Καβαλίερς – Ήττα Μπακς 114-106 (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν συγκλονιστικός για ακόμη ένα ματς, αφού σκόραρε 45 πόντους, όμως δεν κατάφερε να οδηγήσει τους Μπακς στη νίκη κόντρα στους Καβαλίερς (114-106).

Γιάννης ΑντετοκούνμποΜιλγουόκι Μπακς: Ο Έλληνας σούπερ σταρ μετά τους 42 πόντους που σημείωσε κόντρα στους Πέλικανς, συνέχισε με νέα 40αρα, αφού φόρτωσε το καλάθι των Καβαλίερς με 45 πόντους, έχοντας ακόμη 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 38 λεπτά συμμετοχής με 17/26 δίποντα και 11/16 βολές.

Η μυθική εμφάνιση του «Greek Freak», ωστόσο δεν συνδυάστηκε με νίκη για τους Μπακς, αφού τα «Ελάφια» άργησαν να… ξυπνήσουν με τον Γιάννη να παλεύει… μόνος του απέναντι στους Καβαλίερς, που πανηγύρισαν την 22η νίκη τους στη σεζόν (22-11 το ρεκόρ τους), με τους Μπακς να γνωρίζουν την 9η ήττα τους (22-9 το ρεκόρ).

Ο τρομερός Μπάρτλεϊ οδήγησε τον ΠΑΟΚ στον... τελικό! (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι Μπακς αδυνατούσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση από το ξεκίνημα της αναμέτρησης αφού μόνο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποτελούσε σταθερή απειλή για τους Καβαλίερς, που έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 35-20, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +18 (60-42).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Μπακς κατάφεραν να είναι περισσότερο ανταγωνιστικοί, όμως δεν μπόρεσαν να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 16 πόντους (93-77). Τα «Ελάφια» προσπάθησαν να κάνουν την τελική του αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, ροκάνισαν την διαφορά με τον Γιάννη να ηγείται σταθερά στο σκοράρισμα, αφού με οκτώ πόντους του Έλληνα σούπερα σταρ μείωσαν στους 5 (109-104).

Ο Ντάριους Γκάρλαντ, ωστόσο αποφάσισε να «τελειώσει» το παιχνίδι αφού με δίποντο και εύστοχη βολή έστειλε την διαφορά ξανά στο +8 ένα λεπτό πριν την λήξη, με τους Μπακς να ξεμένουν από δυνάμεις στο φινάλε, γνωρίζοντας την ένατη ήττα τους, αφού ο επόμενος παίκτης που ακολούθησε τους 45 πόντους του Γιάννη, ήταν ο Μπρουκ Λόπεζ με 16…

ΔΕΝ ξανάγινε! Απίθανη κίνηση Ηλιόπουλου με Μαρσιάλ μόλις ήρθε Ελλάδα (ΦΩΤΟ)

Για τους Καβαλίερς, ο Ντόνοβαν Μίτσελ ξεχώρισε έχοντας 36 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Ντάριους Γκάρλαντ να ακολουθεί με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Τζάρεντ Άλεν είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-20, 60-42, 93-77, 114-106.