Τρίτη σερί νίκη για Παρτιζάν – Ο Οκόμπο κράτησε τη Μονακό στην κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Διαφ.

Μετά τις νίκες με Εφές και Φενέρμπαχτσε η Παρτιζάν επικράτησε και της Μπάγερν (83-77), ενώ η Μονακό νίκησε δύσκολα τη Ζαλγκίρις με 84-82.

Παρτιζάν – Μπάγερν Μονάχου 83-77

Την 7η της νίκη στη φετινή Euroleague πανηγύρισε η Παρτιζάν ανεβαίνοτας στην 11η θέση (7-9), με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να παίρνει τρίτη σερί νίκη, μετά από αυτές κόντρα σε Φενέρ και Εφές, επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου με σκορ 83-77, έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Ντάντε Έξουμ, ο οποίος έφτασε τους 19 πόντους. Από εκεί και πέρα, σε φόρμα ήταν και οι Λεσόρτ (16 π.) Λεντέι (15 π.) και Μαντάρ (14 π.)

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι βρέθηκε στην προτελευταία θέση της Ευρωλίγκας με ρεκόρ 5-11, με τον Οθέλο Χάντερ να τελειώνει το ματς με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Η Παρτιζάν μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, με τους Σέρβους να παίρνουν από νωρίς προβάδισμα (9-0). Με ένα επιμέρους σκορ 2-9 η Μπάγερν γύρισε προς στιγμήν το ματς (11-9), με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 19-14. Στη 2η περίοδο η Παρτιζάν διατηρούσε τη διαφορά της (25-20) και προς το τέλος του πάτησε το πόδι στο γκάζι, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 12 πόντους με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να προηγείται με 41-29.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στο 2ο ημίχρονο, με τους Σέρβους προηγούνται σταθερά με 10+ πόντους (47-37), ενώ  η διαφορά έφτασε με στο +15 (57-42), με τον Λεσόρτ να φτάνει τους 12 πόντους. Κάπου εκεί οι Βαυαροί ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, με την 3η περίοδο να τελειώνει με σκορ 59-49.

Έκλεισε τεράστιο ντιλ ο Μαρινάκης! Εξελίξεις με Ροντινέι στον Ολυμπιακό

Στο τελευταίο 10λεπτο η Μπάγερν συνέχισε να πιέζει, μειώνοντας τη διαφορά στους 3 πόντους (75-71) με τον Οθέλο Χάντερ να φτάνει τους 16 πόντους, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι περισσότερο με την Παρτιζάν να διατηρεί το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το τέλος, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 22-15, 18-20, 24-28

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ

Μονακό – Ζαλγκίρις 84-82

Η Ζαλγκίρις έβαλε δύσκολα στην Μονακό, όμως ο Έλι Οκόμπο με μια εξαιρετική εμφάνιση πήρε στις πλάτες του την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς και την οδήγησε στη νίκη (84-82).

Η Ζαλγκίρις μπήκε δυνατά στο παρκέ και χάρη στον Χέιζ μπήκε σε θέση οδηγού (7-9, 3′). Η άμυνα των Λιθουανών ήταν αποτελεσματική και με τον Ντίμσα να σκοράρει η διαφορά αυξήθηκε (7-13, 5′). Ο Ντιαλό ανέλαβε δράση και η Μονακό ισοφάρισε (13-13, 7′). Ντίμσα και Σμιτς βγήκαν μπροστά για την Ζαλγκίρις, που έχτισε διαφορά εκ νέου (15-23, 9′). Ο Οκόμπο μείωσε με βολές, αλλά ο Κίναν Έβανς έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου, με τρίποντο, για το 17-26.

Ο Σμιτς παρέμενε ορεξάτος, ο Μπιρούτις φώναξε παρών και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα για την Ζαλγκίρις (22-35, 12′). Οκόμπο και Ντιαλό πήραν προσπάθειες, η άμυνα των Μονεγάσκων ανέβασε στροφές και η διαφορά μειώθηκε (30-36, 14′). Έβανς και Χέιζ ήταν επιθετικοί πόλοι της Ζαλγκίρις, η οποία εδραίωσε το προβάδισμά της εκ νέου (34-43, 17′). Οι πρώτοι πόντοι του Μάικ Τζέιμς στο πρώτο μέρος ήρθαν με βολές και μάζεψαν τη διαφορά (38-45, 18′). Η Ζαλγκίρις είχε τον έλεγχο όμως και χάρη στον Έβανς έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα ξανά (39-49, 19′). Το τρίποντο του Ντιαλό μάζεψε την κατάσταση, με την Μονακό να μειώνει σε 42-49 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Άρθρο-καμπανάκι! "H AEK άλλαξε κεφάλαιο και το brand της ταξιδεύει"

Η Μονακό ανέβασε την ένταση στο δεύτερο μέρος και μείωσε με τον Μοτιεγιούνας (47-51, 23′). Η Ζαλγκίρις κράτησε τον έλεγχο, χάρη στον Σμιτς (47-54, 25′). Ο Έλι Οκόμπο ανέλαβε δράση για την Μονακό, η οποία μείωσε σε απόσταση… βολής (52-54, 26′). Η απάντηση της Ζαλγκίρις δεν άργησε να έρθει, με Μπιρούτις και Έβανς να φέρνουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-63, 28′). Η Μονακό βρήκε παίκτη-κλειδί στο πρόσωπο του Ουατάρα, τα τρίποντα του οποίου «ροκάνισαν» τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου, για το 60-64.

Ο Οκόμπο παρέμενε αποτελεσματικός για την Μονακό, μειώνοντας εκ νέου για την ομάδα του (66-68, 33′). Ο Οκόμπο συνέχισε να σκοράρει, οι Ουατάρα και Μπλόσομγκεϊμ πήραν προσπάθειες και η Μονακό πέρασε μπροστά (76-74, 37′). Ο Οκόμπο πήρε την κατάσταση στα χέρια του και σε κρίσιμο σημείο η Μονακό έστειλε τη διαφορά στους 4 πόντους (78-74, 38′). Η Ζαλγκίρις έμεινε στο πλάνο της και ο Ντίμσα με τρίποντο έφερε την ομάδα του σε απόσταση… αναπνοής (80-79, 39′). Ο Οκόμπο όμως είχε πάρει την Μονακό στις πλάτες του και με μεγάλο σουτ έφερε την ομάδα του ξανά στο +4 (83-79, 34”) για το τέλος). Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς κράτησαν τον έλεγχο ως το φινάλε και επέστρεψαν στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 42-49, 60-64, 84-82.