Μυθικός Αντετοκούνμπο – Τρομερή εμφάνιση με 43 π. – Νίκη Μπακς 123-114 με Τίμπεργουλβς (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε «όργια» για δεύτερο συνεχόμενο ματς, όμως αυτή τη φορά έφερε τη νίκη στους Μπακς, που επικράτησαν των Τίμπεργουλβς με 123-114.

Γιάννης ΑντετοκούνμποΜιλγουόκι Μπακς: Ο Έλληνας σούπερ σταρ ήταν για ακόμη μια φορά συγκλονιστικός, αφού σημείωσε 43 πόντους, μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, είχε 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής, με 13/22 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 14/21 βολές.

Οι Μπακς επηρεασμένοι από τις συνεχόμενες ήττες και τις απουσίες των Μίντλετον-Χόλιντεϊ, δεν μπήκαν καλά στην αναμέτρηση, με τους Τίμπεργουλβς να κλείνουν το πρώτο δωδεκάλεπτο, προηγούμενοι με 33-34, ενώ στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τα «Ελάφια», που πήγαν στα αποδυτήρια στο -11 (50-61).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο, όμως ανέλαβε δράση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που με 15 πόντους έδωσε το έναυσμα στους Μπακς για την αντεπίθεση, με τα «Ελάφια» να κάνουν επί μέρους 39-22 παίρνοντας το προβάδισμα με 89-83. Το Μιλγουόκι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στη νίκη με 123-114.

Οι αλλαγές στην ΠΑΕ Ολυμπιακός - Ποιο ρόλο θα έχει η Εύη Κουτσαυτάκη

Έτσι, οι Μπακς επέστρεψαν στις νίκες, έφτασαν το ρεκόρ τους στο 23-12 και παραμένουν στη δεύτερη θέση της ανατολικής περιφέρειας, την ώρα που οι Τίμπεργουλβς, γνώρισαν την 20η ήττα τους (16-19) και έμειναν στην 11η θέση της δυτικής περιφέρειας.

Εκτός από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, εκπληκτικό ματς για τους Μπακς έκανε και ο Μπόμπι Πόρτις, που είχε 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, με τον Τζο Ίνγκλς να προφέρει πολύτιμες βοήθειες έχοντας 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Από την πλευρά των Τίμπεργουλβς, ο Άντονι Έντουαρντς με 30 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν αυτός που ξεχώρισε.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-34, 50-61, 89-83, 123-114.