Basket League: Θρίαμβος για το Λαύριο – Ισοπέδωσε την…

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε τη μεγάλη έκπληξη κόντρα στον Δικέφαλο, επικρατώντας με 95-81 εκτός έδρας.

Ένα εξαιρετικό Λαύριο σε όλο το 40λεπτο πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στα Λιόσια, απέναντι στην ΑΕΚ (95-81) που δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα του αγώνα.

Το Λαύριο είχε καλό ρυθμό στην επίθεσξ, όμως η ΑΕΚ βρήκε λύσεις με τον Γιάνκοβιτς για το προβάδισμά της (7-6, 3′). Οι παίκτες του Σερέλη είχαν ρυθμό στην επίθεσή τους και βρήκαν λύσεις με τον Γερομιχαλό (11-12, 6′). Ο Γόντικας έγινε παράγοντας στην επίθεση της ΑΕΚ, η οποία έχτισε διαφορά στη συνέχεια (20-14, 8′). Η απάντηση του Λαυρίου ήταν άμεση, καθώς με τους Ζάρα και Φλαγκ έτρεξε επί μέρους 9-0 για το 20-23.

Ο Γιάννης Κουζέλογλου ήταν ορεξάτος στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και το Λαύριο κράτησε τον έλεγχο (23-25, 12′). Ο Ξανθόπουλος με τρίποντο έβαλε την Ένωση μπροστά στο σκορ (28-27), όμως η απάντηση του Λαυρίου ήταν άμεση με τον Κουζέλογλου ξανά (30-33, 15′). Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό και κράτησαν τη διαφορά με τον Κόουλ (35-40, 17′). Οο βολές του Κόουλ έφεραν το Λαύριο στο +7 (35-42, 18′). Η διαφορά μειώθηκε με τον Γόντικα να έχει 1/2 βολές, με το 36-42 να μένει ως το τέλος του ημιχρόνου.

Tα βλέμματα σε Μονακό και Μπέργκαμο-Live οι αγώνες του Ch. League (BINTEO)

Ο Αρ Τζέι Κόουλ ήτνα «καυτός» στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γκρέι ακολούθησε και η διαφορά εκτοξεύτηκε για το Λαύριο (36-53, 22′). Η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση, με τον Γιάνκοβιτς να δίνει λύσεις και να ροκανίζει τη διαφορά (42-53, 25′). Ο Ουίλιαμς έκανε αισθητή την παρουσία του για να μειώσει κι άλλο η ΑΕΚ (48-56, 26′). Ο Θοδωρής Ζάρας φώναξε παρών όμως και με 6 προσωπικούς πόντους ανέβασε τη διαφορά εκ νέου (48-62, 28′). Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει με τον Ουίλιαμς, αλλά το Λαύριο κράτησε τον έλεγχο και το διψήφιο προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου για το 56-67.

Ο Κολοβέρος έγινε αιχμή του δόρατος για το Λαύριο, με τη διαφορά να παραμένει ψηλά (58-73, 32′). Για κάθε προσπάθεια της ΑΕΚ οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσεις με τον Φλαγκ (62-77, 33′). Ο Ζάρας πήρε… φωτιά στην τέταρτη περίοδο και με δικά του σουτ ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (67-85, 36′). Η διαφορά μάλιστα ξεπέρασε τους 20 πόντους, χάρη στον Κουζέλογλου (67-89, 37′). Η διαφορά έμεινε σε υψηλά επίπεδα ως το τέλος του αγώνα, με το Λαύριο να φτάνει σε σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Ο Μάικ Τζέιμς πήρε μέρος στη Euroleague Fantasy Challenge - Εσύ; (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-42, 56-67, 81-95.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα.

ΠΗΓΗ: sdna.gr

ΑΕΚ – Λαύριο | Εντυπωσιακό σόλο του Κόουλ για το λέι-απ” itemprop=”name” />   ΑΕΚ – Λαύριο | Σερί 11-0 στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου και +17 για τους φιλοξενούμενους” itemprop=”name” />   ΑΕΚ – Λαύριο | Ο Γιάνκοβιτς δεν δέχτηκε το φάουλ που του καταλόγισαν οι διαιτητές” itemprop=”name” /> ΑΕΚ διαφώνησε με την υπόδειξη των διαιτητών και αντέδρασε έντονα.” itemprop=”description” />