Σαρωτικός Προμηθέας διέλυσε τον ΠΑΟΚ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Το προδιαγεγραμμένο ντέρμπι μόνο… ντέρμπι δεν ήταν στην Πάτρα, αφού οι γηπεδούχου νίκησαν άνετα τον Δικέφαλο του Βορρά με 90-69.

Ο Προμηθέας κυριαρχώντας στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισε εύκολα τον ΠΑΟΚ με 90-69, καλύπτοντας και τη διαφορά ήττας στη Θεσσαλονίκη (97-92) σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων. Στο 10-7 ο Προμηθέας στην 3η θέση, στο 9-8 ο ΠΑΟΚ.

Το επιμέρους σκορ 25-12 της τρίτης περιόδου αποδείχθηκε καθοριστικό και αρκετό για τους Πατρινούς, που φρόντισαν να διατηρήσουν απόσταση ασφαλείας ως το φινάλε. Κορυφαίος των νικητών ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς με 20 πόντους, ο Τζο Τόμασον είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Άντονι Κάουαν άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 9 ασίστ.

Για τον ΠΑΟΚ, για τον οποίο έκανε ντεμπούτο στον πάγκο ο Φώτης Τακιανός, ο Γιανίκ Φράνκε είχε 17 πόντους και ο Τζέιλεν Χαντς 13.

Ξέφυγε ο Προμηθέας, επέστρεψε ο ΠΑΟΚ

“Πέρασε τα ιατρικά ο Μαρσιάλ - Πάει για τις υπογραφές”

Αναγνωριστικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, με τον Προμηθέα να αποκτά μια μικρή απόσταση 6 πόντων από τον αντίπαλό του (16-10 και 18-12) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Για πρώτη φορά η διαφορά απέκτησε διψήφιο αριθμό (26-15) με τα τρίποντα των Τόμασον και Κουλμπόκα, ενώ ο Τσαϊρέλης την ανέβασε στο +12 (34-22). Ο Ρένφρο βρίσκοντας ρυθμό μέσα από την άμυνά του, βοήθησε τον ΠΑΟΚ να μειώσει, ενώ Ράιλι και Φράνκε πέτυχαν δύο σερί τρίποντα για το 36-34, με το ημίχρονο να κλείνει στο 41-39 για τους γηπεδούχους.

Πάτησε γκάζι ο Προμηθέας, έμεινε πίσω ο ΠΑΟΚ

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετατράπηκε η τρίτη περίοδος, με τον Προμηθέα να δείχνει τις διαθέσεις του από νωρίς. Με Κουλμπόκα και Ντάνγκουμπιτς έκανε γρήγορα το 52-41, ενώ ο Φράνκε κατέβασε προσωρινά με τρίποντο τη διαφορά ξανά κάτω από τους 10 πόντους (56-49). Εκεί ανέλαβε δράση και πάλι ο Ντάνγκουμπιτς που με διαδοχικούς πόντους, αλλά και ένα τρίποντο του Τόμασον στο φινάλε του δεκαλέπτου γράφτηκε το 66-51.

Πρώτες αλλαγές Μεντιλίμπαρ μετά την γκέλα - Έκπληξη στην άμυνα και η 11αδα

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στη συνέχεια. Αντίθετα, είδε τους γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +20 (77-53) στο 34′, τελειώνοντας ουσιαστικά εκεί τον τελικό νικητή. Οι Θεσσαλονικείς πάλευαν πλέον για τη διαφορά των πέντε πόντων νίκης τους στον πρώτο γύρο, χωρίς όμως να καταφέρουν ούτε αυτό. Η διαφορά έμεινε σταθερά πάνω από τους 20 πόντους (80-60 στο 37′), με τον Προμηθέα να φτάνει άνετα στο τελικό 90-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 41-39, 66-51, 90-69