Αυτή τη φορά ο Γιούλ… το έχασε – Αγκαλιά με το πρωτάθλημα η Μπάρτσα μετά από ματσάρα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σε αντίθεση με ό,τι είχε κάνει στον τελικό της Euroleague κόντρα στον Ολυμπιακό, ο Σέρχιο Γιούλ δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στη Ρεάλ στο φινάλε, με τη Μπαρτσελόνα να επικρατεί 86-85 και να κάνει το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Η Ρεάλ πήγε να επαναλάβει το σκηνικό του Κάουνας, είχε την τελευταία επίθεση, αλλά η Μπάρτσα διάβασε σωστά, εγκλώβισε τον Γιουλ και το 86-85 φέρνει τους Καταλανούς στο 2-0 και μια νίκη από το πρωτάθλημα.

Τι ματσάρα ήταν αυτή! Με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια, η νίκη κατέληξε τελικά στην Μπαρτσελόνα χάρη στις βολές του Νίκολα Λαπροβίτολα, με τον Σέρχιο Γιουλ να αστοχεί στο τελευταίο πολύ δύσκολο σουτ. Τα δύο επόμενα παιχνίδια στην έδρα της Ρεάλ, με το πρώτο να διεξάγεται την Τρίτη (20/6).

Ο Γιουλ έκανε εκπληκτική εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο, γύρισε… μόνος του το ματς, αλλά έχασε αυτή τη φορά το τελευταίο σουτ. Συνολικά έβαλε 15 πόντους, με τον Έντι Ταβάρες να έχει 13 πόντους με 9 ριμπάουντ και τον Μάριο Χεζόνια να σκοράρει 18. Για τους νικητές ο ήρωας Λαπροβίτολα έβαλε 10 πόντους, όσους και ο Νίκολα Κάλινιτς, ενώ ξεχώρισαν επιθετικά οι Νίκολα Μίροτιτς (25π.) και Γιαν Βέσελι (18π.).

Προειδοποιεί η Euroleague για ΠΑΟ: "Οι πρωταθλητές δείχνουν σκληροί"

Οδηγοί οι Μίροτιτς-Βέσελι για την Μπαρτσελόνα

Αρκετά ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με την Μπαρτσελόνα να κρατάει το προβάδισμα μετά το πρώτο τρίλεπτο, χάρη στα δύο κολλητά τρίποντα του Λαπροβίτολα (10-6). Ο Πουαριέ όμως ήταν αυτός που έδινε λύσεις στη Ρεάλ και με 6 δικούς του πόντους έμεινε κοντά στο σκορ στο τέλος της περιόδου (20-19).

Ο Γάλλος σέντερ με τη συνδρομή του πολύτιμου Χεζόνια (8 σερί πόντοι) έφεραν τη Ρεάλ μπροστά με 27-32 και τους γηπεδούχους να απαντάνε με τους Μίροτιτς-Βέσελι για το 40-38. Ο Τσέχος ψηλός συνέχισε να σκοράρει (15π.) κλείνοντας έτσι το ημίχρονο στο +4 για την Μπαρτσελόνα (45-41).

Ανατροπή με Ταβάρες και Γιουλ η Ρεάλ

Με τον Μίροτιτς να συνεχίζει το… δικό του ρεσιτάλ και με το τρίποντο του Γιοκουμπάιτις η διαφορά άνοιξε στο +9 (57-48), αλλά η Ρεάλ αντέδρασε. Ο Ταβάρες συνδέθηκε με το καλάθι, ο Κοζέρ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο μειώνοντας σε 59-58 και ο Κάλινιτς έγραψε το 68-65 στο 30′, προμηνύοντας πως το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Άρθρο για ΑΕΚ: Ένα μεγάλο "Respect"! Αδιανόητο ρόστερ - Άνοιξε μεγάλη πόρτα

Εφτά διαδοχικοί και αναπάντητοι πόντοι του Γιουλ έδωσαν στη Ρεάλ το προβάδισμα (72-75) στο 35′, με τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να υποπίπτουν σε λάθη και να χάνουν τα μακρινά σουτ. Γιαμπουσέλε και Ταβάρες αύξησαν κι άλλο την απόσταση (74-80 στο 38′), όμως η Μπάρτσα αντέδρασε και με τους Μίροτιτς-Λαπροβίτολα έφερε το ματς στον πόντο (79-80).

Οι βολές έκριναν τον νικητή

Νέα τρίποντα από Γιουλ και Σανλί κράτησαν την ίδια διαφορά, o Ταβάρες έχασε το ζευγάρι βολών του μετά το δικό του επιθετικό ριμπάουντ και στα 30” πριν το φινάλε ο Μίροτιτς με 2/2 βολές έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 84-83. Με τον ίδιο τρόπο ο Γιουλ έκανε το 84-85 και στα 6” ο Λαπροβίτολα, και αυτός με απόλυτη ψυχραιμία από τις βολές, έγραψε το 86-85. Η τελευταία επίθεση πήγε στον Γιουλ, όμως το δύσκολο ψηλοκρεμαστό σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο…

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-41, 68-65, 86-85

ΠΗΓΗ: sdna.gr