Βαλένθια… απ’ τα παλιά "ξέρανε" με τριάρα την Ατλέτικο! (ΒΙΝΤΕΟ)

Διαφ.

Με μία εμφάνιση που θύμισε τις -όχι και τόσο παλιές- ένδοξες ημέρες της, η Βαλένθια επιβλήθηκε εύκολα στο «Μεστάγια» με 3-0 της (ελλιπούς) Ατλέτικο και την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή ήττα της στη La Liga.

Η ομάδα του Ρούμπεν Μπαράχα ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, οπότε και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της, με δύο γκολ του Ούγκο Ντούρο (5΄ και 34΄).

Οι «ροχιμπλάνκος» προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Χάβι Γκέρα στο 54΄ «καθάρισε» οριστικά το ματς για τις «νυχτερίδες», που ανέβηκαν στους εννέα βαθμούς μετά από πέντε αγωνιστικές.

Για την Ατλέτικο τα άσχημα νέα δεν σταματούν στην ήττα, καθώς ο Ντιέγκο Σιμεόνε είδε τον Τομά Λεμάρ να αποχωρεί με φορείο λίγο πριν τη λήξη του ημίχρονου, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για ρήξη αχίλλειου τένοντα.