"Χρυσή αλλαγή"όνομά και πράγμα: Ο killer του Παναθηναϊκού που σκοράρει κάθε 35 λεπτά (ΒΙΝΤΕΟ)

Τον έχουν χαρακτηρίσει ως Όλε Γκούναρο Σόλσκιερ του Παναθηναϊκού. Και όχι άδικα. Ο Φώτης Ιωαννίδης έχει μπει ως αλλαγή σε 6 ματς του Παναθηναϊκού τη φετινή σεζόν και έχει τέσσερα γκολ και δύο ασίστ σε 139 λεπτά συμμετοχής.

Αν δεν λεγόταν Φώτης Ιωαννίδης, αλλά Λιονέλ Μέσι ή Κριστιάνο Ρονάλντο, τώρα θα είχε γίνει νούμερο 1 θέμα παγκοσμίως και η αποθέωση θα ήταν τεράστια.

Η χρυσή αλλαγή του Γιοβάνοβιτς

Ο 23χρονος Έλληνας επιθετικός έχει εξελιχθεί σε λίρα εκατό για τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς, καθώς όποτε τον φέρνει από τον πάγκο σχεδόν πάντα τον δικαιώνει. Ο Σέρβος τεχνικός παρέταξε τον Παναθηναϊκό με εννιά αλλαγές στην ενδεκάδα του στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα σε σχέση με το τελευταίο ματς του τριφυλλιού και ο Φώτης Ιωαννίδης παρακολουθούσε εκτός χορταριού τον αγώνα.

Ο Γιοβάνοβιτς βλέποντας την ομάδα του να ζορίζεται παρότι προηγείται με 2-1, δίνει εντολή στον Ιωαννίδη να μπει στο ματς στο 74′ και χρειάστηκε μόλις έξι λεπτά για να σημειώσει το 3-1 και στο 87′ με φοβερή εκτέλεση από τα 40 μέτρα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Έρχεται από τον πάγκο και σκοράρει

Βέβαια, αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Ο Φώτης Ιωαννίδης είναι από τους πιο σταθερούς παίκτες των πράσινων, είτε ξεκινά βασικός, είτε μπαίνοντας ως αλλαγή. Το Sportdog.gr σας παρουσιάζει τα εκπληκτικά νούμερα του Έλληνα φορ όποτε πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο.

Οι αλλαγές στην ΠΑΕ Ολυμπιακός - Ποιο ρόλο θα έχει η Εύη Κουτσαυτάκη

Ο Φώτης Ιωαννίδης έχει μπει ως αλλαγή σε 6 ματς του Παναθηναϊκού τη φετινή σεζόν σε πρωτάθλημα και Ευρώπη και έχει σημειώσει τέσσερα γκολ και έχει δώσει δύο ασίστ σε 139 λεπτά συμμετοχής.

Πρώτο επίσημο ματς, πρώτο γκολ

Η καλή μέρα λένε φαίνεται από το πρωί και ο γιος του παλαίμαχου άσου του Ολυμπιακού, Βασίλη έδειξε τι θα επακολουθήσει. Στο πρώτο επίσημο φετινό αγώνα των πρασίνων κόντρα στην Ντίνπρο για τα προκριματικά του Champions League, ο Φώτης Ιωαννίδης μπήκε στο ματς στο 78′ και βρήκε δίχτυα έξι λεπτά αργότερα από το σημείο του πέναλτι.

Η ασίστ με τη Μαρσέιγ

Η αμέσως επόμενη συμμετοχή του ήταν στον επαναληπτικό της Λεωφόρου και το 2-2. Ηταν το μοναδικό παιχνίδι που ο νεαρός άσος δεν συμμετείχε σε κρίσιμη φάση, παίζοντας για 11 λεπτά. Ακολούθησε η αναμέτρηση με την Μαρσέιγ για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση με τον Παναθηναϊκό να νικάει με 1-0 χάρη σε γκολ του Μπερνάρ στο 83′ με τον Ιωαννίδη να του δίνει την ασίστ, ενώ είχε περάσει στο γήπεδο στο 72′. Έντεκα λεπτά του ήταν αρκετά για να συνεισφέρει.

Το κρύο αίμα στη Μασσαλία

Στον επαναληπτικό της Μασσαλίας, ο Φώτης Ιωαννίδης ήταν ο ήρωας του Παναθηναϊκού και το κρύο αίμα των πρασίνων σκοράροντας στο 90+9′ με πέναλτι στέλνοντας το ματς αρχικά στην παράταση. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς τον χρησιμοποίησε στο 63′ με τον «Fotio» να σκοράρει και στη διαδικασία των πέναλτι βοηθώντας την ελληνική ομάδα να πάρει την πρόκριση και να επιστρέψει μετά από χρόνια σε ευρωπαϊκό όμιλο.

Θρίαμβος με 3άρα η Σπάρτα Πράγας - "Κουλούρια" Μπολόνια με Σαχτάρ (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ασίστ στη Μπράγκα

Ο Σέρβος προπονητής πρέπει να είχε ως γούρι την αλλαγή του Ιωαννίδη, αφού έπραξε το ίδιο και στο παιχνίδι των πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ με την Μπράγκα στην Πορτογαλία. Ο Φώτης πέρασε στο χορτάρι στο 65′ και έδωσε τη φοβερή ασίστ στον Μαντσίνι στις καθυστερήσεις για να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Το αμέσως επόμενο ματς που ο Φώτης Ιωαννίδης χρησιμοποιήθηκε ως αλλαγή ήταν το χθεσινό στην Τρίπολη για τη Super League, όπου σκόραρε δύο φορές, παρότι έπαιξε για 16 λεπτά! Αν μη τι άλλο, τον λες και killer βρίσκοντας δίχτυα κάθε 34,75 λεπτά συμμετοχής!