Η τρομερή Φιορεντίνα "ξέρανε" τη Νάπολι – 4άρα η Ρόμα – Νίκη "θρίλερ" για Λάτσιο (ΒΙΝΤΕΟ)

Διαφ.

Τεράστιο διπλό για τη Φιορεντίνα με 3-1 στην έδρα της Νάπολι! Δείτε όλα τα αποτελέσματα της Serie A.

Serie A: Η Φιορεντίνα εφέτος δεν αστειεύεται. Το απέδειξε και σήμερα (8/10) στην έδρα της πρωταθλήτριας Νάπολι, όπου πέρασε με το εμφατικό 3-1 στην τελευταία αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής και με την 5η της νίκη «έπιασε» στην 3η θέση την Γιουβέντους.

Οι «Βιόλα» έκαναν ένα ακόμη εξαιρετικό ματς, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και πέτυχαν τα δύο από τα τρία γκολ της νίκης, με τον Μποναβεντούρα στο 63΄ και τον Γκονζάλες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Είχαν προηγηθεί με τον Μπρέκαλο στο 7΄, αλλά οι «παρτενοπέι» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 45΄+5 του πρώτου μέρους με το πέναλτι του Οσιμέν.

Η «βαριά» ήττα από την Τζένοα στις 28 Σεπτεμβρίου με 4-1 φαίνεται πως «ταρακούνησε» για τα καλά τη Ρόμα. Η ομάδα της «αιώνιας πόλης» από την ημέρα εκείνη έβγαλε αντίδραση και μετά το σημερινό εκτός έδρας 4-1 επί της ουραγού και χωρίς νίκη, Κάλιαρι, συμπλήρωσε τρεις διαδοχικές νίκες, συμπεριλαμβανομένης και αυτής επί της Σερβέτ με 4-0 στο πλαίσιο του Europa League, ενώ είχε προηγηθεί το 2-0 επί της Φροζινόνε στο «Ολίμπικο».

Απόφαση Μεντιλίμπαρ! Ο παίκτης που θα λύσει το πρόβλημα της δημιουργίας

Με τον Παρέδες να… φτιάχνει δύο γκολ και τον Λουκάκου να συνεχίζει να «πυροβολεί» (2 γκολ), το συγκρότημα του Ζοζέ Μουρίνιο έκανε «περίπατο» απόψε στη Σαρδηνία απέναντι στην έως τώρα ασθενέστερη ομάδα της Serie A (μόλις δύο βαθμούς μετά από 8 αγωνιστικές).

Η Λάτσιο νίκησε δύσκολα στη Ρώμη την Αταλάντα με 3-2, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στη Serie A, και το σημαντικότερο έδειξε σημάδια βελτίωσης, μετά τις μέτριες εμφανίσεις στις πρώτες αγωνιστικές.

Οι «λατσιάλι» κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς και ο Μαουρίσιο Σάρι μια βαθιά «ανάσα», καθώς η διοίκηση ήταν έτοιμη να του δείξει την πόρτα της εξόδου αν η ομάδα δεν νικούσε σήμερα.

Νωρίτερα, η Μόντσα επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και επικράτησε εύκολα στην έδρα της κόντρα στην προτελευταία της βαθμολογίας Σαλερνιτάνα με 3-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι και πήραν τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Κολπάνι (9′), Βινιάτο (18′) και το πέναλτι του Πεσίνα (82′). Για τους νικητές ο Γιώργος Κυριακόπουλος ήταν στην αρχική ενδεκάδα και αντικαταστάθηκε στο 77ο λεπτό.