Νύχτα ντροπής για το ελληνικό ποδόσφαιρο – Χάλασε από έναν η… ματσάρα! Κρίμα για Ολυμπιακό – ΠΑΟ

Χάος στο Καραϊσκάκης, καθώς μετά τον τραυματισμό του Χουάνκαρ το ντέρμπι Αιωνίων δεν τελείωσε ποτέ, αφήνοντας σε δεύτερη μοίρα το αγωνιστικό και το πολύ καλό ποδόσφαιρο που είχαν δείξει οι δύο ομάδες για 48 λεπτά.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Ακόμα μια… μαύρη σελίδα για το ελληνικό πρωτάθλημα, μιας και το ντέρμπι Αιωνίων που άπαντες περίμεναν τόσο καιρό δεν τελείωσε ποτέ, μιας και ο διαιτητής αποφάσισε την οριστική διακοπή του, μετά από τραυματισμό του Χουάνκαρ, μόλις μερικά λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και με το σκορ στο 1-1. Όσον αφορά το αγωνιστικό, που μένει σε δεύτερη μοίρα, οι Πράσινοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας προβάδισμα με τον Βαγιαννίδη, ενώ έχασαν ευκαιρίες να βρουν κι άλλες φορές δίχτυα, με τον Καμαρά να ισοφαρίζει στο 48′, όμως κάπου εκεί να πέφτει η… αυλαία στο αγωνιστικό.

Το ματς:

Το ντέρμπι στο Φάληρο ξεκίνησε με τους Πράσινους να είναι αυτοί που έδειξαν να μπαίνουν καλύτερα, έχοντας την κατοχή της μπάλας και προσπαθώντας να διασπάσουν την Ερυθρόλευκη άμυνα, παίζοντας κυρίως από τη δεξιά πλευρά. Μάλιστα στο 10’ θα έχουν την πρώτη τους πολύ καλή στιγμή, όταν ο Τσέριν θα κάνει το μακρινό σουτ, όμως ο Πασχαλάκης θα αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά και ο Μπερνάρ, μετά από ωραία ενέργεια, θα σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως ο τερματοφύλακας των Πειραιωτών θα μπλοκάρει. Οι γηπεδούχοι θα ανεβάσουν την απόδοσή τους, μετά τις δύο φάσεις του Τριφυλλιού, αρχίζοντας να ανεβάζουν την πίεσή τους και δυσκολεύοντας πολύ τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς να κρατήσουν μπάλα.

Στο 15’ οι Πράσινοι θα φτάσουν παρά πολύ κοντά στο γκολ, όταν θα βγουν στην αντεπίθεση, με τον Παλάσιος να δίνεις τον Τζούρισιτς, στα αριστερά, με τον Σέρβο να κάνει γύρισμα, όμως τον Ντόι να διώχνει πριν ο Ιωαννίδης σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, μιας και ο Πασχαλάκης ήταν εκτός φάσης. Πέντε λεπτά μετά οι Πειραιώτες θα απαντήσουν όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Καμαρά θα πάρει την κεφαλιά, όμως η μπάλα θα περάσει αρκετά πάνω από την εστία του Μπρινιόλι. Στο 25’ οι Ερυθρόλευκοι θα φτάσουν πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο Φορτούνης θα κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα θα φύγει ελάχιστα μακριά από αριστερό κάθετο δοκάρι του Παναθηναϊκού.

Δεσύλλας: "Χαφ που έλειπε από ΠΑΟ ο Ουναΐ - Έκπληξη αν γίνει μεταγραφή"

Τελικά όμως αυτοί που θα ανοίξουν το σκορ θα είναι οι Πράσινοι, όταν στο 28’ μετά από εκτέλεση φάουλ και ασυνεννοησία στην άμυνα των Πειραιωτών, μεταξύ Ρέτσου και Ορτέγκα, ο Βαγιαννίδης από κοντά θα νικήσει τον Πασχαλάκη και θα κάνει το 0-1. Στο 33’ ο Έλληνας αμυντικός του Παναθηναϊκού θα βρεθεί απέναντι από τον Πασχαλάκη, από πλάγια θέση, όμως το πλασέ του θα αποκρούσει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, με το Τριφύλλι να σπαταλά ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για να βρει ξανά δίχτυα. Τέσσερα λεπτά μετά ο Παναθηναϊκός θα απειλήσει ξανά, με τον Τζούρισιτς να κάνει ένα πολύ ωραίο πλασέ από πλάγια θέση, όμως η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ. Στο 42’ οι Ερυθρόλευκοι θα φτάσουν κοντά στην ισοφάριση, με τον Ελ Κααμπί να σουτάρει από πλάγια θέση, όμως την μπάλα να κοντράρει στον Βαγιαννίδη και να περνάει κόρνερ.

Οι Ερυθρόλευκοι θα καταφέρουν να φέρουν στα ίσια το ντέρμπι και μάλιστα με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 48’ Τσέριν θα κάνει λάθος με τον Καμαρά να κλέβει την μπάλα, να παίζει το ένα-δύο με τον Ποντένσε και τον Αφρικανό με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή να κάνει το 1-1. Μετά το τέρμα των γηπεδούχων ο Χουάνκαρ θα δεχθεί κροτίδα, την στιγμή που έκανε προθέρμανση, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί και να αναγκαστεί να φύγει με φορείο από το γήπεδο, κάτι που ανάγκασε όλους τους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού να αποχωρήσουν και τον διαιτητή να διακόπτει το παιχνίδι και να κατευθύνεται στα αποδυτήρια. Δύο ώρες μετά ο Μαρέσκα θα αποφασίσει να διακόψει οριστικά το ντέρμπι, με το αποτέλεσμα να κρίνεται στις δικαστικές αίθουσες και τον Χουάνκαρ να πηγαίνει σε νοσοκομείο, ώστε να φανεί το μέγεθος του προβλήματός του.

Κράξιμο της Sportday σε Λανουά: "Μεσιέ Λαδουά" (BINTEO)

Σκόρερ: 48’ Καμαρά – 28’ Βαγιαννίδης

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόι, Ορτέγκα, Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος, Φορτούνης, Μασούρας, Ποντένσε, Ελ Κααμπί.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς, Πέρεθ, Τσέριν, Μπερνάρ, Τζούριτσιτς, Παλάσιος, Ιωαννίδης.