Επιτέλους… νίκη για τη Νάπολι – "Καθάρισε" την Κάλιαρι με μαγεία Όσιμεν και λυτρωτή Κβαρατσχέλια (ΒΙΝΤΕΟ)

Έστω και με το ζόρι, οι Ναπολιτάνοι επέστρεψαν στις νίκες (2-1 την Κάλιαρι) και πάτησαν στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας.

Μετά από δύο σερί ήττες στα ντέρμπι με την Ίντερ και τη Γιουβέντους, η περσινή πρωταθλήτρια Νάπολι -έχοντας εξασφαλίσει την Τετάρτη (13/12) την πρόκρισή της στους «16» του Champions League- «απάντησε» με νίκη και στην 16η αγωνιστική της Serie A, καθώς επικράτησε της Κάλιαρι με 2-1 στο «Diego Maradona».

Μετά από ένα «φτωχό» σε θέαμα και φάσεις πρώτο ημίχρονο, η… μάχη «άναψε» στο δεύτερο 45λεπτο, όπου όλα έγιναν μέσα σε 7 λεπτά. Η Νάπολι προηγήθηκε με τον Οσιμέν στο 69′, ο Παβολέτι απάντησε με ωραίο γκολ στο 72′ κι ο Κβαρατσχέλια στο 75′, χάρισε το «τρίποντο» στους «παρτενοπέι» που τους έφερε πλέον στην πρώτη τετράδα κι εντός των «εισιτηρίων» του επόμενου Champions League.

Εκτόξευση Ηλιόπουλου για νταμπλ- "Φαντάσματα" με Μελισσανίδη - Δέστε ζώνες!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 16ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A:

Τζένοα-Γιουβέντους      1-1