Πρωτιά Κωνσταντέλια στον φετινό ΠΑΟΚ – Απίστευτο αυτό που έκανε με ΠΑΣ – Προσπέραση για Σάστρε

ΠΑΟΚ: Ο ΠΑΟΚ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα έπαιξε το 32ο επίσημο παιχνίδι στην σεζόν και το συνδύασε με την επιστροφή στις νίκες (και) σε ότι αφορά το πρωτάθλημα μετά το ευρύ 4-0 με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ.

Αυτό το τρίποντο επανέφερε τον Δικέφαλο ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας έστω και σε ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό (προς το παρόν υπερτερεί στην ισοβαθμία) στους 41 βαθμούς στην δεύτερη του νίκη μέσα στην εβδομάδα μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον Άρη την περασμένη Κυριακή.

Το παιχνίδι με τον ΠΑΣ έβαλε και τον Σουαλιό Μεϊτέ στην μακρά λίστα με τους σκόρερ φέτος, με τον Γάλλο χαφ να είναι ο 19ος διαφορετικός παίκτης που βρίσκει δίχτυα έστω και αν όπως ο ίδιος παραδέχτηκε πήγε να κάνει σέντρα προς τους συμπαίκτες του.

Το πιο αξιοσημείωτο στοιχείο που προκύπτει από το παιχνίδι για την 18η αγωνιστική με την ομάδα των Ιωαννίνων είναι ότι ο ΠΑΟΚ έφτασε πέραν των 19 σκόρερ και τους 19 παίκτες με 1000+ λεπτά συμμετοχής μέχρι στιγμής στην αγωνιστική περίοδο!

Ο Σάστρε ο 19ος και η… προσπέραση!

Σεμινάριο διαχείρισης υλικού από τον Ραζβαν Λουτσέσκου που έχει μοιράσει τον χρόνο στους παίκτες του με τέτοιο τρόπο που η έννοια «βασικος και αναντικατάστατος» δεν υπάρχει. Στον αγώνα με τον ΠΑΣ ο Λουτσέσκου με την επιλογή του να βάλει βασικό τον Ζοάν Σάστρε και να κρατήσει στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το 80ο λεπτό, έκανε τον Ισπανό αμυντικό που έκανε γεμάτη εμφάνιση, τον παίκτη νο19 με πάνω από 1000 λεπτά συμμετοχής.

Βέτο από την διοίκηση σε προπονητή να μην βάζει τον κορυφαίο παίκτη του!

Ο Σάστρε μετά την χθεσινή του συμμετοχή προσπέρασε Ράφα Σοάρες, Μιχαηλίδη και Βιειρινια στην κατάταξη των παικτών στα λεπτά συμμετοχής, φτάνοντας τα 1051 και έγινε ο 19ος παίκτης που περνάει τα 1000+ αγωνιστικά λεπτά.

Το απόλυτο και στην κορυφή ο Κωνσταντέλιας!

Ενδιαφέροντα και ουσιαστικά στοιχεία προκύπτουν μέσα από την ανάλυση των αριθμών του ΠΑΟΚ για τα λεπτά συμμετοχής των παικτών μέχρι στιγμής στην σεζόν.

Στα 32 παιχνίδια της ομάδας του Ραζβαν Λουτσέσκου σε όλες τις διοργανώσεις μέχρι τώρα μόνο ένας παίκτης έχει το απόλυτο με 32/32 συμμετοχες και σίγουρα είναι κάποιος που δεν είναι τόσο… αναμενόμενος.

Όχι δεν είναι ο Κοτάρσκι που έχει 30/32 φέτος, έχοντας χάσει τις δύο αναμετρήσεις με τον Βόλο για το Κύπελλο. Ο Κροάτης γκολκίπερ είναι ο 20ος στο μέτρημα, αλλά η θέση του ειναι τέτοια που δεν μπορείς να μπει στην εξίσωση με τους άλλους.

Αυτός με το απόλυτο συμμετοχών σε όλα τα ματς, είτε ως βασικός είτε ως αλλαγή είναι ο πιο πολυσυζητημένος παίκτης στο ελληνικό πρωτάθλημα φέτος, ο Γιάννης Κωνσταντέλιας!

Πλέον ο «Ντέλιας» πέραν του απόλυτου που έχει στα επίσημα παιχνίδια του Δικεφάλου είναι ο παίκτης με τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής ανάμεσα στους άλλους. 1.888 λεπτά εντός γηπέδου έχει ο 20χρονος μεσοεπιθετικος του ΠΑΟΚ και συνεχίζει ασταμάτητος με απολογισμό έως τώρα οκτώ γκολ και τέσσερις ασίστ.

Πρόβλημα σε ΠΑΟ! Εκτός με Παρτιζάν, Μακάμπι δύο βασικοί παίκτες

Ο Κωνσταντέλιας αν και πέρασε στο ως αλλαγή στο παιχνίδι με τον ΠΑΣ, προσπέρασε τον απόντα λόγω Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, Γουίλιαμ Τροόστ Εκονγκ, έχοντας μόλις δύο λεπτά πιο κάτω τον Τάισον με 1.886 λεπτά συμμετοχής.

Το 31/32 του Μπράντον και η διαχείριση με τον Σαμάτα

Σε επίπεδο συμμετοχών σε αγώνες, ο μοναδικός που βρίσκεται κοντά στον Ντελια είναι ο Μπράντον Τόμας. Ο Ισπανός φορ έχει παίξει σε 31/32 επίσημα ματς του ΠΑΟΚ στην σεζόν, αν και με 1.497 λεπτά συμμετοχής.

Η άριστη διαχείριση στην θέση των φορ αποδεικνύεται και από ότι η διαφορά του Μπράντον με τον Αλί Σαματα (κάνει πρεμιέρα στο Κύπελλο Εθνων Αφρικής την Τετάρτη με την Τανζανία κόντρα στον Μαρόκο) είναι μόλις 300 λεπτά λιγότερα. Συγκεκριμένα ο Αφρικανός φορ μετράει 1.180 λεπτά συμμετοχής, με την διαφορά να ανοίγει τώρα σε αυτό το διάστημα που θα λείπει λόγω της συμμετοχής του με την εθνική Τανζανίας.

Αναλυτικά ο κατανεμημένος χρόνος συμμετοχής των 19 παικτών του ΠΑΟΚ με πάνω από 1000 λεπτά συμμετοχής σε αυτά τα πρώτα 32 επίσημα ματς της σεζόν :

Πηγή: sfina.gr

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Πήρε θέση ο Βαρούχας για όλες τις φάσεις του Ολυμπιακού – Δύο τρανταχτά λάθη – Άκυρες οι γραμμές του VAR (Vid)