"Υπέγραψε" το θρίλερ στα πέναλτι ο ήρωας Λοντίγκιν για ΠΑΟ! – Μοιραίοι για Ολυμπιακό Καρβάλιο, Καμαρά (Vid)

“Υπέγραψε” το θρίλερ στα πέναλτι ο ήρωας Λοντίγκιν για ΠΑΟ! – Μοιραίοι για Ολυμπιακό Καρβάλιο, Καμαρά (Vid)

Ματς… ακατάλληλο για καρδιακούς στο Φάληρο, με το Τριφύλλι να προκρίνεται στα πέναλτι.

Ματσάρα χωρίς προηγούμενο στο Φάληρο, καθώς Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός πήγαν στα πέναλτι με το Τριφύλλι να περνάει στην επόμενη φάση! Μοιραίος ο Καμαρά για τους ερυθρόλευκους, σε απίστευτο φινάλε. Με Ατρόμητο παίζει ο ΠΑΟ, εκτός διοργάνωσης Κυπέλλου ο Ολυμπιακός.

Πώς ξεκίνησαν οι ”αιώνιοι” στη μεγάλη ρεβάνς!

Ο Ολυμπιακός προερχόταν από μια επιβλητική επικράτηση επί της Κηφισιάς στο πρωτάθλημα, αλλά δεν είχε τους Ρέτσο, Μπιέλ και Ελ Αραμπί για το ντέρμπι. Ο Κάρλος Καρβαλιάλ αποφάσισε να μην ξεκινήσει τον Ντανιέλ Ποντένσε και τον άφησε στον πάγκο, ενώ στην 20άδα ήταν ο Πορόζο. Ο Πορτογάλος τεχνικός διάλεξε τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, τους Ορτέγκα, Μπιανκόν, Ντόη, Ροντινέι ως τετράδα στην άμυνα. Στον άξονα άρχισε η τριάδα Έσε, Καμαρά και Αλεξανδρόπουλος, με τους Φορτούνη και Μασούρα στα φτερά. Στην κορυφή της ερυθρόλευκης επίθεσης βρέθηκε ο Φραν Ναβάρο.

Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός ζει στον αστερισμό της ”βόμβας” Μπακασέτα που ενεργοποιήθηκε σήμερα αλλά ο Φατίχ Τερίμ δεν είχε στη διάθεσή του πολλούς παίκτες λόγω τραυματισμών. Ο Τούρκος προπονητής ακολούθησε συνταγή… Νέας Φιλαδέλφειας και άλλαξε μόνο τον σέντερ φορ του. Οι πράσινοι άρχισαν με τον Γιούρι Λοντίγκιν κάτω από τα γκολπόστ, τους Χουάνκαρ, Αράο, Γεντβάι και Βαγιαννίδη ως τετράδα στην άμυνα και στη μεσαία γραμμή άρχισαν οι Βιλένα, Κώτσιρας. Τριάδα πίσω από τον στράικερ ήταν οι Μπερνάρ, Μαντσίνι και Βέρμπιτς. Μπροστά ήταν ο Σλοβένος Άντραζ Σπόραρ.

Επίσημο! Από το ντέρμπι με ΠΑΟ η μεταβίβαση των διαρκείας της ΑΕΚ

Ισορροπία στο πρώτο μέρος

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές συγκινήσεις, αλλά αμφότερες οι ομάδες εστίασαν στην εξουδετέρωση του αντιπάλου τους. Το ματς ξεκίνησε δυνατά, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό ο Μπερνάρ δέχθηκε κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα. Στο 7′ ο Ορτέγκα πλαγιοκόπησε, σέντραρε στην περιοχή αλλά ο Ναβάρο οριακά δεν πρόλαβε την μπάλα. Από εκείνο το σημείο και μετά το Τριφύλλι έγινε αυτό απειλητικό και στο 14′ ο Σπόραρ πήρε την κεφαλιά εντός κουτιού αλλά ο Πασχαλάκης έκανε φοβερή επέμβαση κρατώντας το 0-0.

Οι παίκτες του Τερίμ προσπάθησαν να δημιουργήσουν κι άλλες καταστάσεις, όμως το μπλοκ των Πειραιωτών ήταν ολόσωστο. Στο 27′ κίτρινη κάρτα πήρε και ο Μαντί Καμαρά, ενώ στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης ο Φορτούνης με ένα μακρινό σουτ έκανε τελική. Στο 39′ ο Παναθηναϊκός σκόραρε, όμως ο Μπένιαμιν Βέρμπιτς ήταν εκτεθειμένος. Τελευταία φάση του όχι και τόσο έντονου πρώτου μέρους, ήταν ένα σουτ του Μαντσίνι στο 42′ με την μπάλα να περνάει εκτός γηπέδου.

Και τελικά… παράταση!

Στο δεύτερο ημίχρονο Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός μπήκαν χωρίς αλλαγές, με την ένταση να είναι σε υψηλά επίπεδα και τα φάουλ να είναι το σήμα-κατατεθέν του αγώνα. Στο 48′ ο Ντόη πήρε κεφαλιά μες την περιοχή από σέντρα του Φορτούνη, αλλά ο Λοντίγκιν μπλόκαρε εύκολα. Στο 52′ ήρθε η ώρα του Τριφυλλιού να απειλήσει με τον Μαντσίνι να μη βρίσκει εστία σε σουτ που δοκίμασε. Στο 57ο λεπτό δοκίμασε τα πόδια του και ο Αλεξανδρόπουλος, αλλά χωρίς επιτυχία. Στο 65′ ο Μασούρας έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Λοντίγκιν να μην χρειάζεται να παρέμβει.

Στο 67′ ο Τερίμ ανακάτεψε την τράπουλα, βάζοντας τους Πέρεθ και Ζέκα αντί Βιλένα και Μπερνάρ. Στο 74′ χτύπησε ο Λοντίγκιν μετά από σύγκρουση με τον Βαγιαννίδη όμως σηκώθηκε μετά από λίγα λεπτά. Στο 81ο λεπτό του ντέρμπι ο Σπόραρ έχασε τη σπουδαιότερη φάση του αγώνα, αφού ο Σλοβένος φορ λάθεψε στο τετ-α-τετ και ο Πασχαλάκης τον κέρδισε. Στο 90′ οι πράσινοι φώναξαν για πέναλτι, όμως δεν δόθηκε τίποτα. Στο 90+10′ ο Βέρμπιτς έκανε σουτάρα, όμως ο Έλληνας κίπερ απάντησε με φοβερή επέμβαση!Αυτή ήταν και η τελευταία στιγμή της κανονικής διάρκειας του ματς.

Τρελό πρωτοσέλιδο για Μαρσιάλ! «Αντωνάκη είσαι τρέλα» με την κίτρινη φανέλα

Και τελικά… πέναλτι!

Στην εκκίνηση της παράτασης, ο Γιόβετιτς αντικατέστησε τον Μασούρα, στο 95′ ο Μλαντένοβιτς τον Χουάνκαρ και στο 98′ ο Αϊτόρ μπήκε αντί του Βέρμπιτς. Στο 99ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση της παράτασης, με τον Γιόβετιτς να παίρνει την κεφαλιά από σέντρα του Ποντένσε αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Η κατάσταση στον Παναθηναϊκό ήταν αποκαρδιωτική και ο Σπόραρ βγήκε αναγκαστικά έξω. Στο 106′ Ακαϊντίν και Σένκεφελντ πέρασαν στον αγώνα.

Στο 108′ ο Ποντένσε απείλησε, όμως η μπάλα βγήκε εκτός. Ο Μάρτινς πέρασε αντί του Ναβάρο και στο 110ο λεπτό ο Γιόβετιτς εκτέλεσε φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε πολύ έξω. Στο 120′ ο Μαρτίνς δε βρήκε εστία και το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι!