Ο Σιλντς έδωσε ''χρυσή'' νίκη στην Αρμάνι επί της Μπάρτσα – Στράφι η ματσάρα του Βέσελι! (Hls)

Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Μεσίνα, η οποία πλησίασε τη δεκάδα.

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε σημαντική νίκη επί της Μπαρτσελόνα με 74-70 στην Ιταλία και πλησίασε την πρώτη δεκάδα του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι Καταλανοί έχασαν την ευκαιρία να ξεφύγουν από τη Βίρτους Μπολόνια και τους υπόλοιπους.

Ο πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Σεβόν Σιλντς που είχε 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ από τη πλευρά των Ισπανών ”όργια” έκανε ο Γιαν Βέσελι που σημείωσε 28 πόντους! Το παιχνίδι ξεκίνησε ανταγωνιστικά, όμως η Αρμάνι έκλεισε την πρώτη περίοδο με το σκορ να είναι υπέρ της στο 23-12. Η ομάδα του Μεσίνα δεν έβγαλε το πόδια από το γκάζι και πήγε στο ημίχρονο, προηγούμενη με 47-28.

Η Μπαρτσελόνα έδειχνε να έχει πάρει το momentum του αγώνα στην επόμενη περίοδο και μείωσε στους 8 πόντους, για το 57-49. Ο Σίλντς το πήρε πάνω του στο φινάλε, αν και οι Καταλανοί δεν τα παράτησαν. Ο Κάλινιτς μείωσε σε 72-70, 7 δεύτερα πριν το τέλος, αλλά ο Σιλντς υπέγραψε το τελικό σκορ το οποίο ήταν το 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 47-28, 57-49, 74-70.