Η Λετονία υπέταξε το Καμερούν – Τελικός με Βραζιλία (Highlights)

Η Λετονία νίκησε το Καμερούν με 72-59 στην «Ρίγα Αρίνα» στον δεύτερο ημιτελικό του Προολυμπιακού τουρνουά της Ρίγα και προκρίθηκε στον τελικό. Εκεί οι διοργανωτές θα αντιμετωπίσουν την Βραζιλία με έπαθλο ένα εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λετονία είχε τον έλεγχο και με οδηγούς στην επίθεση τους Λόμας και Ντάβις Μπέρτανς έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-23 και το ημίχρονο στο 35-38.

Το Καμερούν με κορυφαίο τον Νάρας είχε τις λύσεις στην επίθεση για να είναι κοντά.

Ισορροπημένο 3ο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 15-15, αν και η Λετονία ξέφυγε με 8 πόντους (40-48) το Καμερούν έκλεισε το δεκάλεπτο στο μείον 3, 50-53.

Όμως στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, η Λετονία έκανε ένα σερί 9-0 και το σκορ πήγε στο 50-62 βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς μιας και το Καμερούν δεν επέστρεψε ποτέ.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-38, 50-53, 59-72

Οι 10 ασίστ που μοίρασαν Σλούκας και Μπράουν (ΒΙΝΤΕΟ)