Η… ελληνική Μπότεφ τον πρώτο λόγο για να βρεθεί στο δρόμο Παναθηναϊκού

Η ελληνική Μπότεφ πρωτοστάτησε στην απόφαση να βγει στον αγωνιστικό χώρο του Παναθηναϊκού.

Διαφ.

Μικρό προβάδισμα για να βρεθεί στο δρόμο του Παναθηναϊκού στο 2ο προκριματικό γύρο του Εuropa League απέκτησε την Πέμπτη (11/7) η Μπότεφ, κερδίζοντας εντός έδρας τη Μάριμπορ με 2-1.

Στο Πλόβντιβ και στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον 1ο προκριματικό οι Βούλγαροι άνοιξαν το σκορ με τον Ούτζα στο 9ο λεπτό, για να απαντήσει για τη σλοβενική ομάδα ο Σίρβις δέκα λεπτά αργότερα.

Οι γηπεδούχοι, στους οποίους αγωνίζεται ο άλλοτε παίκτης του ΟΦΗ, του ΠΑΟΚ και του Βόλου, Κώστας Μπαλογιάννης, πήραν τη νίκη με γκολ του Ίλιεφ στο 74’.

Έτσι, η Μπότεφ έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση εν όψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στη Σλοβενία.