Πάλεψε το Περιστέρι, αλλά η Μούρθια ήταν καλύτερη (ΒΙΝΤΕΟ)

Τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές του Βasketball Champions League γνώρισε το Περιστέρι την Τρίτη (8/10), χάνοντας με 81-76 από τη Μούρθια.

Στο «Ανδρέας Παπανδρέου» και στο πλαίσιο του 8ου ομίλου οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (22-24), αλλά οι Ισπανοί ξέφυγαν στο +10 στη δεύτερη περίοδο, για να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων (35-42).

Η ομάδα των δυτικών προαστίων το πάλεψε να μείνει στη διεκδίκηση της νίκης, στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 58-58, ωστόσο και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στα καθοριστικά σημεία και πήραν, εντέλει, δίκαια το διπλό.

Ο Πάτον με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Έντι με 17 πόντους ξεχώρισε για το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 35-42, 55-58, 76-81

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφι 6, Πάπας 14 (4), Σταυρακόπουλος, Πουλιανίτης 2, Αβδάλας 2, Χάρις 9 (1), Πάτον 18 (1), Κάρμπερι 2, Έντι 17 (5), Ζούγρης 4.

"Δεν πρόκειται να στηθεί ξανά καμία παράγκα με VAR και ξένους διαιτητές"

ΜΟΥΡΘΙΑ (Αλόνσο): Κούρουτς Ρ. 10, Σαντ-Ρος 11 (3), Κουπέιν 14 (3), Ράντεμπο 5 (1) , Τοντόροβιτς 11, Μπροντζιάνσκι 3, Ντιανιέ, Χάκανσον 11 (2), Κούρουτς Α., Ένις 11 (2), Μπινγκάντερ 5.