Έμεινε στη μέση η αντεπίθεση – Ήττα για τον Προμηθέα (ΒΙΝΤΕΟ)

Tη δεύτερη ήττα του στον 4ο όμιλο του Βasketball Champions League γνώρισε την Τετάρτη (23/10) ο Προμηθέας, χάνοντας με 79-75 από τη Γαλατάσαραϊ για την 3η αγωνιστική.

Στο «Δ. Τόφαλος» το α’ ημίχρονο ήταν ισορροπημένο (17-19 στο 10’, 38-40 στο 20’), αλλά στην τρίτη περίοδο… βραχυκύκλωσε στην επίθεση η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου και οι Τούρκοι ξέφυγαν στο +13 (48-61 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο ο Τζόρνταν Γουόκερ με ένα μοναδικό ξέσπασμα έξω από τα 6,75μ. (έβαλε 16 πόντους σε 2,5 λεπτά!) οδήγησε τους Αχαιούς σε ένα σερί 16-0 και το 54-69 έγινε 70-69, αλλά η αντεπίθεση έμεινε στη μέση.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και πήραν το διπλό (2-1 η Γαλατά, 1-2 ο Προμηθέας). Στους 25 πόντους με 7 τρίποντα σταμάτησε ο Γουόκερ, ενώ για τους νικητές ξεχώρισαν ο Κάμινγκς με 21 πόντους και ο Λίβινγκστον με 17.

Βλέπει Γερμανούς και... τρελαίνεται ο Κουρτουά (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 38-40, 48-61, 75-79

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Γουόκερ 25 (7), Πέρι 3, Λούντζης 7 (1), Μπαζίνας, Κένι Γουίλιαμς, Λάγιος, Χρυσικόπουλος 8 (2), Ερνάντες 11, Βαρναντό 2, Ιβούντου 17 (1), Κέι Τζέι Γουίλιαμς 2.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Σεκιζκόκ): Λίβινγκστον 17 (1), Καμπατζά 7, Κάμινγκς 21 (1), Μπλούμπεργκς 13 (3), Γκέγικ, Πάλμερ 4, Ιζούντου 3, Τουντσέρ, Καμόγλου, Αλισάν, Ντελγκάδο 14, Κοκσάλ.