Γιάνναρος στο παρκέ! 25 π., 14 ρ. – Νίκη Μπακς 109-124 στη Φιλαδέλφεια (Vd)

Διαφ.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ κατέγραψε ένα γεμάτο double-double έχοντας 25 πόντους, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής, με 8/11 δίποντα και 9/16 βολές.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι Σίξερς δυσκόλεψαν τους Μπακς στο πρώτο δωδεκάλεπτο, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην λήξη της περιόδου, 23-22 με απίθανο buzzer beater του Ταϊρίς Μάξι.

Η συνέχεια, ωστόσο ανήκε στους Μπακς που άρχισαν να «πυροβολούν» από την περιφέρεια και με επί μέρους, 24-36 στη δεύτερη περίοδο πήραν το προβάδισμα με 58-47 και δεν ξανακοίταξαν πίσω.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο τα «Ελάφια» ήταν καταιγιστικά έτρεξαν επί μέρους 34-42 και εκτόξευσαν την διαφορά στους 19 πόντους (81-100), μπαίνοντας με σαφές προβάδισμα νίκη στην τελευταία περίοδο.

Οι Σίξερς έκαναν την ύστατη προσπάθεια για να επανέλθουν στο ματς, όμως οι Μπακς είχαν τις απαντήσεις και έκαναν ιδανική εκκίνηση στη σεζόν, με τον Ντέμιαν Λίλαρντ να είναι άξιος συμπαραστάτης του Γιάννη, έχοντας 30 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-22, 47-58, 81-100, 109-124.

Ισοφαρίζει με δύο γκολ σε ένα λεπτό η Ρεάλ! (ΒΙΝΤΕΟ)